Blog
Blog
Nasze wpisy
Co przysługuje poszkodowanemu w wypadku samochodowym?
W całej Polsce, w tym również w powiecie oławskim dochodzi do wielu kolizji drogowych. Osoby poszkodowane często nie zdają sobie sprawy, jakie prawa przysługują im po wypadku, czego mogą żądać i od kogo.
Oczywistym jest, iż naprawienia szkody można żądać od samego sprawcy wypadku. W tym miejscu warto jednak podkreślić, że w Polsce ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe, w związku z tym każdy pojazd powinien być ubezpieczony. Poszkodowany może zatem domagać się naprawienia skutków wypadku także od ubezpieczyciela OC pojazdu, który go
spowodował.
CZY WIESZ, ŻE ZABRANIE DLA SIEBIE ZNALEZIONEJ CUDZEJ RZECZY JEST KARALNE?
Wiele osób sądzi, że dozwolone jest zatrzymanie znalezionej rzeczy w myśl zasady „znalezione – nie kradzione”, nie jest to jednak prawda. W tym przypadku nieznajomość prawa może sporo kosztować.
Zgodnie z polskim prawem jest to przewłaszczenie mienia i może stanowić wykroczenie lub przestępstwo w zależności od wartości znalezionej rzeczy. Warto nadmienić, że w tym przypadku pieniądze także traktowane są jak rzeczy.
RĘKOJMIA
Wszyscy znają pojęcie rękojmi, jednak wiele nie do końca wie, czym ona jest i jak z niej skorzystać.
Rękojmia jest trybem odpowiedzialności sprzedawcy za wady sprzedanej rzeczy. Z uprawnień wynikających z rękojmi może skorzystać kupujący, który zakupił towar wadliwy. Wyróżnia się dwa rodzaje wad sprzedanej rzeczy: wadę fizyczną i wadę prawną.
Roszczenia w przypadku śmierci osoby bliskiej w wypadku
Wypadek, w którym życie straciła osoba nam bliska jest zawsze przeżyciem traumatycznym. Jest to sytuacja, w której ostatnią rzeczą, o której myślimy są pieniądze.
Warto jednak wiedzieć, że w przypadku spowodowania wypadku z winy osoby trzeciej osobom bliskim zmarłego przysługują pewne roszczenia. Dotyczą one śmierci osoby bliskiej na skutek m. in. wypadku komunikacyjnego, błędu medycznego czy wypadku w gospodarstwie rolnym.
ZACHOWEK
Pojęcie zachowku jest wszystkim znane, ale nie każdy wie dokładnie, czym on jest, komu przysługuje, kiedy i w jakiej wysokości.
Zachowek jest to uprawnienie mające na celu ochronę interesów najbliższej rodziny spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego, ale w wyniku rozporządzenia majątkiem przez spadkodawcę zostali pokrzywdzeni poprzez nieotrzymanie żadnej części spadku lub otrzymanie mniejszej części, niż wartość wyliczonego zachowku. Są to rodzice zmarłego, małżonek oraz zstępni, czyli potomkowie spadkodawcy (dzieci, wnuki itd.).